Ana Sayfa
Hakkımızda
Üyelerimiz
Değişim Programları
Tüm Programlar
Başvuru
CIF Deneyimleri
CIF Conference'13
CIF Turkey Banner
Galeri
Bağlantılar
İletişim
World News Spring 2015

 

Sosyal medyada CIF Turkey'i
Takip Edin

       

 

CIF MESLEKİ VE KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMLARI

Sosyal Hizmet Alanında Çalışanlar Derneği, kurulduğundan bugüne kadar sosyal hizmet uzmanı, psikolog, psikolojik danışman, hukukçu, rehber öğretmen vb olmak üzere 150'den fazla meslek elemanının, çeşitli ülkelerin programlarına katılmalarına yardımcı olmuştur. Bu mesleki ve kültürel değişim programları 1, 2, 4, 8, 12 ay süreli olabilmektedir. Söz konusu programlarla ilgili bilgilere www.cifinternational.com adresinden ulaşılabilir.

Bu programlar yabancı dil bilen ve kendilerini geliştirmek isteyen meslek elemanları için bir fırsattır. Değişik ülkelerin sosyal sistemlerini ve sosyal hizmetlerin çeşitliliğini tanıyarak, yeni bilgiler edinecekler, her ülkenin kendi sorunlarına çözüm üretme şekillerini öğrenebileceklerdir.

Bugüne kadar çeşitli ülkelerdeki mesleki kültürel değişim programlarına katılan meslek elemanları, gittikleri ülke ve diğer katılımcıların ülkelerindeki kültür ve mesleki uygulamalarla ilgili bilgi edinmek ve gözlem yapmak yanında kendi ülkemize ve mesleki uygulamalara da yeni bir bakış edindiklerini belirtmektedirler.

TÜRKİYE'DE DÜZENLENEN MESLEKİ VE KÜLTÜREL DEĞİŞİM PROGRAMLARI

1994 yılından itibaren başlanan ve 1996, 1998, 2002, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008 ve 2010 yıllarında Türkiye’de yapılan mesleki değişim programlarına değişik ülkelerden gelen meslek elemanları katılmıştır.  Bu meslek elemanları aileler tarafından misafir edilerek, Türkiye toplumunun yaşantısını birlikte yaşayarak öğrenmektedir. Sosyal hizmetler, sağlık, eğitim, hukuk alanlarındaki hizmet veren kamu ve özel kuruluşlarına, sivil toplum kuruluşlarına düzenlenen kurum ziyaretlerinde verilen hizmetleri öğrenmekte,  meslek elemanları ile iletişim kurmakta ve gözlem yapma olanakları elde etmektedirler. Ülkelerine memnun dönen uzmanlar bundan sonra bizim “iyi niyet” elçilerimiz olmaktadırlar.

Bugüne kadar düzenlenen Mesleki ve Kültürel Değişim Programlarına Avusturya, Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya,  İskoçya,  İspanya, İsveç, Kırgızistan, Yeni Zelanda, Almanya, Norveç, Avustralya, Arjantin ve Fransa’dan  sosyal hizmetler alanında çalışan meslek elemanları katılmıştır.

2012 yılında düzenlediğimiz Mesleki ve Kültürel Değişim Programına ise Almanya'dan 1, Finlandiya'dan 1 ve İskoçya'dan 1 katılımcı olmak üzere toplam 3 meslek elemanı katılmıştır.

Sosyal Hizmet Alanında Çalışanlar Derneği olarak etkinliklerimizi sürdürerek, ülkemizin meslek elemanlarının kendilerini geliştirmelerine ve dünya ile bütünleşmelerine yardımcı olacağımıza inanıyoruz. Bu vesileyle, meslek elemanlarına çeşitli ülkelerde düzenlenen değişim programları olduğunun ve Derneğimiz aracılığıyla katılabileceklerinin duyurulmasını dileriz...