Ana Sayfa
Hakkımızda
Üyelerimiz
Değişim Programları
Tüm Programlar
Başvuru
CIF Deneyimleri
CIF Conference'13
CIF Turkey Banner
Galeri
Bağlantılar
İletişim 


World News Spring 2015

 

 

Sosyal medyada CIF Turkey'i
Takip Edin

 

 

 

 
   

 


SOSYAL HİZMET ALANINDA ÇALIŞANLAR DERNEĞİ
Ankara - TÜRKİYE
Kuruluş 1993

Sosyal Hizmet Alanında Çalışanlar Derneği, CIF International bünyesinde Türkiye'yi temsil etmektedir. Sosyal hizmet alanında çalışan Sosyal Hizmet Uzmanları, Psikolog, Fizyoterapist, Psikolojik Danışman, Eğitimci vb. meslek elemanlarının  mesleki bilgi ve vizyonlarını geliştirmeyi ve uluslararası dostluklar kurmalarını sağlamak üzere dernek olarak CIF Mesleki Değişim programlarını organize etmektedir.

SHAÇD kurulduğundan günümüze 150’den fazla meslek elemanının, çeşitli ülkelerin programlarına katılmalarını sağlamış 1994‘de başlayarak 12 kez Türkiye CIF Mesleki Değişim programı düzenlemiştir. CIF mesleki ve kültürel Değişim Programları farklı ülkelerde 1-4-8-12 ay süreli yapılmaktadır.

Bugüne kadar ülkemizde düzenlenen CIF Mesleki Değişim Programlarına Avusturya, Avustralya, Almanya, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Finlandiya, İskoçya, İspanya, İsveç, Kırgızistan, Yeni Zelanda’dan sosyal hizmetler alanında çalışan meslek elemanları katılmıştır.

Değişik ülkelerden gelen meslek elemanları,Türkiye’den gidenler gibi Türkiye’de de aileler tarafından misafir edilmekte, toplumunun yaşantısını birlikte yaşayarak öğrenmektedir.

Türkiye Programına kabul edilenler; Sosyal hizmetler, sağlık, eğitim, hukuk alanlarındaki hizmet veren kamu ve özel kuruluşlarına, STK’lara düzenlenen kurum ziyaretlerinde hizmetleri öğrenmekte, meslektaşları ile iletişim kurmakta ve gözlem yapma olanakları bulunmaktadır.

CIF Değişim Programları, yabancı dil bilen ve kendilerini geliştirmek isteyen meslek elemanları için sosyal, kültürel ve mesleki bir fırsattır. Programa katılanlar hem gittikleri ülkelerin sosyal sistemlerini ve insani hizmet çeşitliliğini tanır, yeni bilgiler edinir, hem de birlikte katıldığı diğer ülkelerden gelenlerle farklı ülkelerin sorun çözümü üretme şekillerini öğrenirler. Hem alanda, hem de akademik dünyada önemli görevler üstlenmiş bulunan katılımcı meslek elemanları, bu deneyimin kendilerine büyük katkılar sağladığından bahsetmektedir.

Dünyanın 5 kıtasında 15 ülkede sürdürülen değişim programlarına Türkiye'den katılanlar,  sadece gittikleri ülkelerdeki sosyal refah sistemini tanımakla kalmaz, aynı grupta program izleyicisi olarak bulunan ülkelerin de sorunlarını ve çözümlerini tanımaya başlarlar. Bir yandan mesleki bilgi ve görgü edinir, kişisel dostluklar kurar, diğer yandan Türkiye’yi tanıtma fırsatı bulurlar. Döndüklerinde hazırladıkları raporu dernek üyelerine paylaşırlar, CIF Turkey web sitesinde yayınlanır.

Council Of International Fellowship, değişim programları dışında iki yılda bir uluslararası konferans düzenler.

Türkiye'nin ev sahipliğinde Haziran 2013'te, Ankara'da, SHAÇD’nin 20. Kuruluş Yılı'nda “CIF ULUSLARARASI KONFERANSI” gerçekleştirildi.

Türkiye-2013 CIF Dünya Konferansı konusu; “Karşılaşmalar-Encounters”  Fırsatlar ve Engeller olacaktır. Kültürel ve toplumsal karşılaşmalar ve bireyin hayatında karşısına çıkan engellilik, göç, savaş, istismar, felaket v.b. kişisel durumların olumlu ve olumsuz etkilerinin incelenmesi olarak belirlenmiştir.

Türkiye-2013 CIF Uluslararası Konferansı'na katılan (ulusal ve uluslararası olmak üzere; yaklaşık 300 katılımcı) için; mesleki konferanslar ve çalıştaylar, Türkiye’nin kültürel zenginliklerini yansıtan bir sosyal programın bulunduğu  bir seri etkinlikler gerçekleştirildi.

CIF International Yönetim Kurulu ve birçok ülkeden daha önce değişim programlarına katılmış olan dernek üyelerinin beklendiği konferans 6 gün sürdü.

 

Etkinliklerimizde sizleri de aramızda görmek ümidiyle…

Nüket ATALAY
Sosyal Hizmet Uzmanı
Kurucu
İrem COŞANSU YALAZAN
Sosyal Hizmet Uzmanı
Başkan
Demet GÜLALDI
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi
II. Başkan